Egy rövid útmutató a gyakori spamcsapda e-mail címekről

márc 5, 2019
7

Már többször említettük, hogy a spammerek és az internetszolgáltatók között mindennapos háború folyik. Ez a háború arra készteti az internetszolgáltatókat, hogy extra intézkedéseket hozzanak a rosszfiúk elleni küzdelemben. Az egyik legerősebb fegyverük a spamcsapdák (más néven honeypotok). Sajnos a törvényes küldemények is belekerülhetnek ezekbe a csapdákba, egy lepattanás által.

Ebben a cikkben elmagyarázzuk, mik ezek, hogyan működnek, és hogyan kerüld el őket.

Email csapda - Mi az a spamcsapda?

Beérkezett üzenetek és feketelista a szolgáltatók spamcsapdákat használnak a rosszindulatú küldemények elfogására. Úgy néz ki, mint egy valódi e-mail cím, de valójában nem egy valódi személyhez tartozik, és nem használják semmilyen kommunikációra.

A spamcsapdák az internetszolgáltatók (ISP-k) és az e-mail szolgáltatók által a spam e-mailek azonosítására és ellenőrzésére használt eszközök. A spamcsapdáknak két típusa van: az érintetlen és az újrahasznosított. Az érintetlen spamcsapdák olyan e-mail címek, amelyeket kifejezetten a kéretlen e-mailek fogadására hoztak létre, míg az újrahasznosított spamcsapdák olyan érvénytelen e-mail címek, amelyek egykor aktívak voltak, de már nem használják őket. Ezeket a csapdákat nem teszik közzé weboldalakon, és nem adják ki magánszemélyeknek, így a küldő számára nehéz azonosítani őket. Az ilyen címekre küldő feladó valószínűleg egy engedély nélkül összeállított e-mail címekből álló listára, más néven kontaktlistára küld, és rossz feladói hírnévvel rendelkezik.

A spamcsapdába történő küldés azt eredményezheti, hogy a feladó tartományát spamforgalom forrásaként jelölik meg, ami a kézbesítési arány csökkenését és a címzettek spam mappájába kerülő e-mailek nagyobb esélyét eredményezi. Az internetszolgáltatók és az ESP-k ezeket a csapdákat a nagy mennyiségű spamet küldő IP-címek, valamint a hamis címek, hamis tartományok és a spamküldők által használt IP-címek azonosítására és blokkolására használják. A spamcsapdákba való beleesés elkerülése érdekében fontos, hogy rendszeresen figyelemmel kísérje és takarítás az e-mail kapcsolattartók listáját, és legyen óvatos minden olyan e-mail címmel szemben, amely gyanúsnak vagy hamisnak tűnik. A spamcsapdák egy olyan módszer, amelyet az olyan e-mail küldő felderítésére és végleges feketelistára helyezésére használnak, akik etikátlan gyakorlatot folytatnak, például vásárolt listákat használnak, vagy oldalakon keresnek e-mail címeket. Még a jó szándékú küldő is áldozatul eshet ezeknek a csapdáknak, ha tudtán kívül hamis vagy leiratkozott e-mail feliratkozókat tartalmazó listát szereznek. Fontos, hogy mindig opt-in módszerekkel szerezzük be az e-mail címeket, hogy elkerüljük azt a rossz hírt, hogy egy feketelistára kerüljünk.

Email Trap - A spamcsapdák a rémálommá válhatnak

Nagy a kockázata annak, hogy már elküldött egy e-mailt egy mézeskalitkának, és nem is veszi észre, hogy ezt tette. A spamcsapdák egyetlen célja, hogy azonosítsák és elkapják az etikátlan e-mail gyakorlatot folytató spamküldőket. Ezeket a csapdákat gyakran úgy állítják be, hogy fogadják az e-maileket és figyelik a kézbesítési arányt, és ha kemény visszapattanást észlelnek, a feladó spamküldőnek minősül. Ha például egy vállalat olyan csapdacímre küld e-mailt, amelyet egy spamellenes szervezet állított be, akkor a vállalatot spam-küldőnek jelölik, és az üzeneteiket nem kézbesítik a kapcsolattartóknak. Fontos, hogy mindig kérjen engedélyt az e-mailek küldése előtt, és tartsa naprakészen a névjegyzékét, hogy elkerülje, hogy ilyen csapdákba essen. A spamellenes szervezetek számára úgy fogsz tűnni, mint egy spammer, de valószínűleg nem végeztél jó munkát a listád gondozásában, vagy rossz gyakorlatokat alkalmaztál az e-mailjeid összegyűjtéséhez. Már egyetlen spamcsapda a listáján is végzetes lehet a hírnevére és az e-mail kézbesíthetőségére nézve. Minden a csapda típusától függ. És azt hiszem, már tudod, hogy ha a hírneved egyre rosszabb, akkor az emailjeid a spam dobozokban landolnak, és feketelistára kerülhetsz. Egy szóval - worts email marketinges rémálom!

Spamcsapda a listádon - hogyhogy?

Ahhoz, hogy rájöjjön, hogyan kerülhet egy ilyen ember először a levelezőlistájára, meg kell ismernie a különböző típusú csapdákat, amelyeket jelenleg az internetszolgáltatók használnak. Ebben a részben a leggyakoribbakkal foglalkozunk, azonban ha szeretne mélyebben elmerülni ebben a témában, nézzen meg egy átfogó lista Laura Atkins, az e-mail kézbesíthetőségi szakértő és a World to the Wise tulajdonosa hozta létre.

  • Tiszta csapdák - nyilvános weboldalakon közzétett rejtett e-mail címek. Egy normális felhasználó soha nem látná őket, csak olyan emberek gyűjthetik össze, akik rossz gyűjtési módszereket használnak, azaz a webet kaparják le minden olyan dolog után, ami e-mail formátummal rendelkezik. Ha valaha is vásárolt/béreltél listát, vagy magad kapartál le weboldalakat, akkor nagyon nagy a kockázata, hogy egy érintetlen csapda van rajta.
  • Újrahasznosított csapdák- inaktív és elhagyott e-mail címek, amelyek egykor valódi emberekhez tartoztak, és amelyeket a postafiók-szolgáltató később csapdává alakított. A postafiók-szolgáltatók bizonyos inaktivitási idő után deaktiválják az e-maileket (például a Gmail és az Outlook 270 nap után, az AOL pedig csak 90 nap után).

Ha egyszer e-mailt küld egy ilyen címre, akkor egy hard bounce-t fog kapni, ami gyakorlatilag a végső értesítés, hogy törölje a listájáról. Ha jól vigyáz a listájára, akkor a hard bouncing címeket minél hamarabb törölni fogja. Vannak azonban olyanok, akik nem igazán figyelnek oda a visszapattanásokra, és továbbra is a spamcsapdába küldik a leveleket. Hamarosan már nem kapnak hard bounce-t, helyette az internetszolgáltató radarja alá kerülnek, mint rosszul viselkedő feladó. Ezt a megközelítést úgy tervezték, hogy megtalálják és megbüntessék a felelőtlen küldő feleket.

Sajnos vannak olyan módszerek, amelyekkel spamcsapdák kerülhetnek a kapcsolati listákra, amelyek az Ön felelőssége mögött állnak. Előfordulhat, hogy az oldaladon feliratkozó vagy próbaverzióra feliratkozó felhasználók hamis vagy véletlenül (vagy nem) rosszul beírt e-mail címmel rendelkeznek, amelyek szerencsétlenségükre csapdák lehetnek. Még rosszabb - valaki, aki nem rajong az Ön munkájáért, vagy akár egy versenytárs szándékosan használhat spamcsapda e-mailt a feliratkozási folyamat során.

Hogyan javítsa ki a folyamatokat, hogy elkerülje az e-mail spamcsapdákat?

A jó feladói hírnév fenntartása és a spamcsapdába esés elkerülése érdekében fontos, hogy az e-mail marketing legjobb gyakorlatát alkalmazza, és legyen óvatos a gyanúsnak vagy hamisnak tűnő e-mail címekkel szemben. A spamcsapdák elkerülése érdekében először is meg kell értenünk, hogyan kerülhetnek a listánkra, és javítanunk kell a stratégiánkban lévő lehetséges lyukakon, hogy megakadályozzuk a spamcsapdák átjutását.
Fontos! Ha rossz emarketing gyakorlatot alkalmaztál, van egy egyszerű első lépés, amivel helyrehozhatod...

Soha többé ne tedd ezt, te csintalan törvényen kívüli, és szabadulj meg a levelezési listáidtól, mielőtt túl késő lenne megmenteni! (Oké, lehet, hogy kissé túldramatizálom a dolgot, de tényleg azt akarom, hogy a lényegre térjek).

Leggyakrabban a mézesmadzagok vagy a feliratkozás során kerülnek a listádra, vagy már ott vannak az inaktív feliratkozók szegmensében. Ezért koncentráljunk erre a két szemszögre:

  • Feliratkozási folyamat:

Soha ne vásároljon e-mail listát
Lehet, hogy tele van csapdákkal, csak rád várnak! De nem ez az egyetlen ok, amiért nem szabad ilyen listákat használni, olvassa el korábbi cikkünket ebben a témában. itt.

Használja a double-opt in-t
Ha egy e-mailt megerősítenek, az azt jelenti, hogy az e-mail cím valódi, és valóban van mögötte egy személy, akit érdekelhet az Ön terméke. Az e-mail marketingesek megelőzhetik a spam-csapdába esést, ha dupla opt-in eljárást alkalmaznak az e-mail fiókok gyűjtésére, és rendszeresen tisztítják az e-mail listáikat.

Validálás Bouncerrel, valós időben
Integrálja a céloldalát a valós idejű API-nkkal, hogy kiszűrje a gépelési hibákat és a nem létező e-mail címeket, mielőtt azok a listáján landolnának.

  • A listák kezelése:

Ha lepattant, távolítsd el!
Mindig vegye le a listáról minden olyan e-mailt, amely keményen visszapattant! Tedd meg, mielőtt spamcsapdává válik. Ezen kívül tedd fel a feketelistára/elnyomási listára, hogy biztos legyél benne, hogy nem fogod újra felvenni, vagy felhasználni a következő kampányodban.

Tartsa szemmel az inaktív szegmensét
Azok, akik már egy ideje inaktívak, nem jelentenek többletértéket a kampányod ROI-jában, viszont növelhetik a lebukás kockázatát. Ne sajnáljon búcsút inteni!

Ha aggódik, hogy a listáján esetleg már spamcsapda van, akkor alaposan meg kell vizsgálnia a lista minőségét. Sajnos az interneten nem fogsz találni olyan mézesmadzagokat tartalmazó listát, amelyet összehasonlíthatnál és eltávolíthatnál a feliratkozóid közül. A listád elkötelezettségét kell majd mérned. Azok az e-mailek, amelyek a kattintások vagy megnyitások között szerepelnek, valószínűleg tisztességesek. Ezért ha időt szánsz az inaktív feliratkozók kezelésére, akkor valószínűleg megtisztítod a listát a csapdáktól. Futtathatsz egy újbóli elköteleződési kampányt is, amelyben arra kérheted az embereket, hogy erősítsék meg érdeklődésüket a tőled érkező tartalmak iránt. Azok, akik nem válaszolnak/kattintanak vagy nyitják meg az e-mailedet, gyanúsak lehetnek - vedd le őket.

Bouncer, mint az e-mail spamcsapda védelme?

Igen, ez nem elírás - az eszközünk nem védi meg teljesen a spamcsapdáktól!
Kizárólag belső céljainkra figyeljük őket, és nem adunk át róluk semmilyen információt ügyfeleinknek. Valójában vegyes töltelékünk van a spam-csapdákkal kapcsolatban.

Egyik oldalról nézve ez a funkció valóban hasznos lenne az ügyfelek számára, hogy megvédje őket a rosszindulatú ügynököktől. Amiben mi mindenképpen szívesen segítenénk.
Másrészt viszont olyan ügyfeleket vonzhat, akiknek ki kell mosniuk a begyűjtött listáikat, ami ellenkezik a spamellenes politikánkkal.
És tényleg igyekszünk következetesek lenni az értékeinkkel és a küldetésünkkel.

Néhány versenytársunk azt állítja, hogy képes kiszúrni a spam-csapdát, mások azt mondják, hogy nem lehet őket ellenőrizni, mert egy jó spam-csapdát nem arra terveztek, hogy kiszúrják, és csak a régi spam-csapdákat lehet azonosítani. Az igazság az, hogy egy jó spamcsapdát/honeypotot nem fognak közzétenni, és azok, amelyeket lehetséges felfedezni, nagy valószínűséggel már elavultak. Elég jó megoldás lehet, hogy némi információt nyújtunk a spamcsapdákról, de nem tudnánk biztosítani, hogy mindet kiszúrjuk.

Hallottunk arról, hogyan lehet ellenőrizni egy spam csapda, de ezek a módszerek nagyon közel állnak a hackeléshez, és mi inkább az erő könnyebbik oldalát részesítjük előnyben.

Ha azonban követed az előző bekezdésekben említett jó gyakorlatokat, és emellett a Bouncer segítségével futtatod a listádat, hogy megtaláld a nem kézbesíthető e-mail címeket, mielőtt csapdákká válnának, akkor nagy valószínűséggel tisztán maradsz tőlük!

Legyen a listád mindig tiszta, elkötelezett és tisztességes!

Vonal és pontok